Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Zakopane


Kategorie: miejscowość istniejąca, osadnictwo górskie, osady z elementami prawa wołoskiego, pasterstwo, współczesna Polska, XVI wiek

Nazewnictwo


Prawdopodobnie w końcu XVI w. teren ten nazywano oficjalnie "Nową Osadą". Nazwa Zakopane pojawiła się już w 1605 r. Wywodzi się zapewne od miejsca wykarczowanego pod uprawy w lesie (polany), zwanego na Podhalu Kopane, stąd obszar położony za nim to za Kopane, które z czasem stało się jednym słowem. (Czubek, 1914-1921, 48-78).

Ludność — skład etniczny


Język


polski z domieszką gwary podhalańskiej

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Podobnie jak sąsiedni Poronin (patrz hasło), również Zakopane powstało bez formalnego aktu lokacyjnego. W dokumencie króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego zachowała się tradycja (ustna?), według ktorej pierwsi osadnicy (zarębnicy) zjawili sie tutaj w czasach Stefana Batorego. Zamieszkiwali oni początkowo w rozrzuconych w terenie osadach jednodworczych, których nazwy zachowały się jako współczesnych osiedli tworzących Zakopane. W końcu XVI w. w centralnym punkcie przyszłej wsi (zwanym Nawsie, obecnie ulica Kościeliska) osiadł nieznany z imienia Gąsiennica, ojciec lub dziadek Jędrzeja i Pawła-antenatów góralskiego rodu. W źródłach  Zakopane pojawiło się w 1605 r. Teza o występowaniu na terenie tej osady elementów prawa wołoskiego, sformułowana już w XIX w., opiera się na przesłankach pośrednich, zwłaszcza prowadzonej przez jej mieszkańców na szeroką skalę hodowli w górach, oraz podobnych powinnościach świadczonych na rzecz starostwa jak w przypadku wsi wołoskich (Czubek, 1914-1921, 48-78).

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


W 1886 r. Zakopane uznano za uzdrowisko, miastem stało się w 1933 r.

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Muzyka: 

Najstarszy skład kapeli (muzyki): gęśle, dudy. W XIX wieku doszły: basetla (basy), na przełomie XIX i XX wieku wchodzą dwoje skrzypiec - grające prym i sekund. W latach 30. XX wieku stabilizuje się typowy skład muzyki: 3 skrzypiec i basy. Używano też: cymbały, okaryny, drumlę, piszczałki 6 i 3 otworowe oraz bezotworowe.

Tańce: zbójnicki, góralski (ozwodna, 2 krzesane, zielona – nazwa od pierwszych słów tekstu słownego „Zielona rutka, jałowiec”). Inne: polka, walczyk.

Śpiew: Nadrzędną kategorię repertuaru stanowią nuty dopuszczające swobodną wybór tekstów słownych i melodii wraz z ich wariabilnością przy każdym wykonaniu.  W muzyce Podhala wyróżnia się około 120 nut, z czego mniej niż połowa jest obecnie w użyciu. Istnieją 3 zasadnicze  typy nut podhalańskich:

I – nuty zbudowane ze zdań 5-6 taktowych: ozwodne (do tańca), wierchowe (do śpiewu) i satroświeckie (do gry), dwuwiersze dwunastozgłoskowe. Wśród tej grupy wyróżnia się także nuty wierchowe, inaczej zwane ciągnionymi. Są one nietaneczne, śpiewane wolniej, mają rozluźniony rygor metryczny i rytmiczny, wykonywane były na wolnej przestrzeni, wielogłosowo.

II – nuty o zdaniu 4 taktowym i szybkim tempie: krzesane i drobne (do tańca) – przeważa bieg równych ósemek.

III – marsze i nuty do zbójnickiego, zdania 4 taktowe, tempo umiarkowane, 13-14 zgłoskowe dwuwiersze.

Zawołania pasterskie tzw. wyskania kobiet i odpowiadające na nie, mające tekst słowny zawołania mężczyzn. Opierają się na łączonych glissandowo dźwiękowach o częściowo lub całkowicie niesprecyzowanej wysokości i rytmice. Funkcjonowały do lat 80 XX wieku. 

Cechy muzyki: descendentalna melodyka i rytmika, rytm parlandowy (dostosowany do rytmu mowy), swoboda wykonawcza, glisandowanie, ametryczność, teksty często rozbudowane o interiekcje: ej, hej (Kotoński, 1953 (cz. I), s. 3-25, 1954 (cz. III), s. 26-45, 1954 (cz.IV),  s. 14-27)

 

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Muzyczne zespoły regionalne z Zakopanego: Szkolny Zespół Regionalny Małe Janosiki, Zespół Regionalny przy Zespole Szkół Budowlanych „Budorze” (młodzieżowy), „Mała Harenda” (dziecięcy), „Halny Wiatr” (młodzież i dorośli), „Młode Klimki” (dziecięcy), „Holny” (dorośli), Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty (dorośli), „Zornica” (dziecięcy), „Mały Giewont” (dziecięcy), Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” (Olcza, młodzieżowy), Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty (dorośli). 

Dokumentacja fotograficzna i filmowa