Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Smolnik


Kategorie: Bojkowie, lokacja na prawie wołoskim

Nazewnictwo


Osada nie zmieniała nazwy.

Ludność — skład etniczny


Bojkowie, Polacy

Grekokatolicy, protestanci, rzymscy katolicy

Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Osada wymieniona wśród wsi lokowanych na prawie wołoskim w 1580 r., pozostałych po śmierci Piotra Kmity i jego żony Barbary (Fastnacht, 2007: 285). W rzeczywistości powstała kilkadziesiąt lat wcześniej.

Źródła do dziejów miejscowości


- M. Augustyn, A. Szczerbicki, Cerkiew w Smolniku, Lutowiska 2004.

Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


·         Cerkiew greko-katolicka pw. Michała Archanioła, ufundowana w 1791r. lub w innej wersji jest to data remontu starej cerkwi ufundowanej w r. 1601.Drewniana, trójdzielna, orientowana, konstrukcji zrębowej. Pokryta dachem łamanym , namiotowym, dach zwieńczony baniastymi wieżyczkami zakończonymi metalowymi krzyżami. We wnętrzu cerkwi zachowała się polichromia datowana na koniec XVIIIw.


·         Remontowana w r. 1921 dzięki środkom finansowym uzyskanym od mieszkańców wioski. Ikonostas odnowił malarz i pozłotnik Ikia Decik z Sambora.

·         1935 r. - ufundowanie dzwonu przez parafian

·         W 1951r., po opuszczeniu wsi przez mieszkańców, cerkiew  została przekazana władzom polskim, a następnie PGR, cerkiew opuszczona niszczała, okresowo użytkowana przez PGR jako magazyn nawozów sztucznych, dewastowana, okradana.

·         1969 r. wpisana do rejestru zabytków, zabezpieczona.

·         1969-1970-remont obiektu.

·         1992 – przekazana parafianom do ponownego użytkowania. Obok cerkwi znajduje się mały cmentarz z zachowanymi nagrobkami oraz w pobliżu stare krzyże (na jednym płaskorzeźba św. Michała).

 

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa