Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Kamionka Wołoska (Каm'janka-Volos'ka)


Kategorie: lokacja na prawie wołoskim, miejscowość historyczna (nieistniejąca), współczesna Ukraina, XVI wiek

Nazewnictwo


Położona w bezpośrednim sąsiedztwie, na południowy wschód od Rawy Ruskiej osada, należała do największych i najrozleglejszych w Galicji. W XIX w. składała sie z 14 przysiółków i 278 dworzyszcz (SGKP III, 788). W XX wieku Kamionka Wołoska rozpadła się na szereg odrębnych miejscowości. Obecnie jej nazwe zachowała stacja kolejowa i kilkanaście sąsiednich budynków przy linii kolejowej Rawa Ruska-Lwów.

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Kamionka notowana jest w źródłach począwszy od 1448 r. W ciągu następnych stuleci przeszła przez kilka akcji kolonizacyjnych, których szczegóły nie są znane. A, Janeczek (1991, 150) sugeruje, że być może zaginiony obecnie dokument Zygmunta Starego z 1523 r., dotyczący powinności kamioneckich chłopów mógł być związany z początkiem pobytu w tej osadzie Wołochów. W drugiej połowie XVI i na początku XVII w. pojawiają się na terenie wsi wołoskie toponimy (patrz niżej) oraz typowe dla tego obyczaju prawnego daniny w postaci dwudzieszczyzny i strungi od kóz i owiec.

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


W 1579 r. w okolicy istniało miejsce zwane "Salasz", w 1647 r. wzmiankowana jest z kolei "Wołoska Koszara" (Janeczek, 1991, 150). Miejscowa cerkiew posiada bardzo wczesną, sięgającą 1472 r. potwierdzoną metrykę funkcjonowania (Gil, 1999, 229).

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa