Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Koromle


Kategorie: osady z elementami prawa wołoskiego, współczesna Słowacja, XIV wiek

Nazewnictwo


Koroml'a, Коромля

Ludność — skład etniczny


Ukraińcy, Słowacy, Wołosi

Język


Ukraiński, Słowacki

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Napływ wołoskich emigrantów na tereny wschodnich komitatów Królestwa Węgierskiego zaczał się od końca XIII w., ale główna fala przybyła w latach 30-ch XIV w. Więc stąd w okolicach Użhorodu już 1337 r. odnotowana wołoska wieś Kolomle, mieszkańcy której "mieli typowo rumuńskie imiona" (Beňko 1985: 265); (Jawor, 2000: 9). 

EK:              W roku 1337 Jakov, syn Andrzeja i  Ladislav, syn Jakova Z Michałowiec zaprotestował przeciwko rodzinie Dragethów osiedlającej Wołochów na terenie Koromli. Pojawienie się Wołochów w Koromľa oraz ich zachowanie  w wiosce i okolicach były szczególnie ważne dla dalszej penetracji ludności wołoskiej na zachód. W 1363 roku zgromadzenie szlachty hrabstwa Užhorod oskarżyło różnych przestępców, w tym Władysława zwanego "Olah", drugiego o  imieniu "Vayas",  trzeciego - Dragomera, syna księcia wołoskiego  oraz  Stanisława i Michaela, o nazwie "Olah", o dokonywanie napaści na miejscowa ludność. Ich pochodzenia należy szukać w środowisku Koromľy, a także na terenach rumuńskich, z których mieli przybyć na tereny Wschodniej Słowacji. Z dokumentu Ludwika I z 1365 r. dowiadujemy się o skargach Jerzego z Michałowiec, według których Wołosi ze okolic  Koromľy okupowanej przez rodzinę Drugeth -  Jan znany jako Stroya, Dragomer, syn Romana, Kalymana, Buny i Kalyma), dokonywali ataków na miejscową ludność.  Wyrok palatyńskiego Imricha z 1373 roku ostatecznie przyznał władcom Michałowiec posiadanie Koromľy, która stałą się częścią panujących  Tibawy.W samej Koromľa, ludność wołoska oraz ruska, stopniowo stawała się dominującym elementem  społeczno-prawnym,  pierwotna ludność została uzupełniona osadnictwem napływowym, które z czasem zdominowało etnicznie miejscowość. W 1437 roku, po podziale przez monastyr Leles podzielił władania Tibawą między synów Edmund z Tibawy i Alberta z Michałowiec, Koromla miała 31 zamieszkałych domostw, których nazwiska głów rodzin odnotował monastyr. Według spisu nazw Koromľa była przede wszystkim rusińską wioską, na czele z wołoskim dziedzicem lub kniaziem, zwanym Zan. Wieś miała także ruskiego, czyli prawosławnego księdza (RÁBIK 2003).


Źródła do dziejów miejscowości


- RÁBIK, Vladimír. „Commorandi causa“. Prispevok k migrácii obyvateľstva na východnom Slovensku v procese doosídľovania na nemeckom práve. (A contribution to migration in eastern Slovakia in the process of settlement according to German law.). In Studia historica Tyrnaviensis 2003, Vol. III.

Historia miejscowości



Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)



Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe



Dokumentacja fotograficzna i filmowa