Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Kruszewo


Kategorie: Arumuni

Nazewnictwo


maced. Крушево, arum. Crushuva, alb. Krushevë lub Krusheva, gr. Κρούσοβο – Krusovo

Ludność — skład etniczny


Ludność: W roku 1961 na podstawie swoich badań przeprowadzonych w 1958 w Macedonii Wardarskiej, Zbigniew Gołąb pisał o Kruszewie, że jest to miasteczko liczące 10 tys. mieszkańców, „z których większość to rodziny arumuńskie, używające dialektu arumuńskiego na co dzień w stosunkach między wszystkimi pokoleniami” (Gołąb 1961: 177).

Język


Tylko w Kruszewie  jako jeden z trzech urzędowych języków uznany jest język arumuński. Kruszewo pozostało w odczuciu Arumunów, ale także i słowiańskich obywateli Macedonii miastem arumuńskim. Proces lingwistycznej deromanizacji, slawizacja, a obecnie także ekspansja języka albańskiego i albańskiej ludności, która w Macedonii przekroczyła jedną czwartą ludności, jest stały i intensywny.

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Kruszewo istniało już w XV w – pierwsza wzminaka o nim pochodzi z 1467 roku, Do miasta przybyli liczni arumuńscy uciekinierzy po zburzeniu Moskopola. Wśród nich znaleźli się rzemieślnicy i kupców, których obecność zapewniła szybki rozwój miasta na przełomie XVIII i XIX wieku. Ważnym momentem w historii Kruszewa było powstanie  ilindeńskie w roku 1903, kiedy to Kruszewo stało się stolicą ogłoszonej niezależnej republiki.. Ważną postacią tego okresu był arumuński wódz Pitu Guli. Jedynie Kruszewo oparło się intensywnemu procesowi deromanizacji w ciągu ostatnich kilku lat, podczas gdy pozostałe miejsowości w okolicy zatraciły dawniej dominujący charakter arumuński.

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Dziedzictwo materilane:

w pięknie położonym na stokach łagodnych gór miasteczku są muzea:

- wspaniałe muzeum powstania ilindeńskiego z 1903 roku w kształcie maczugi i jego arumuńskiego bohatera Pitu Guli (w muzeum znajdują się pozostałości ikonostau z cerkiw św. Nikoli)

- muzeum miejscowego malarza Nikoli Martinoskiego – twórcy współczesnego malarstwa macedońskiego, Arumuna odwołującego się w swoich dziełach do miejscowych krajobrazów i miejscowej historii,

- Pomnik Niedźwiedziego Kamienia (twórca: Dimo Todorowski) upamiętniający miejsce wybuchu powstania ilindeńskiego,

- Pomnik Pitu Guli, arumuńskiego lidera powstania z 1903 r.,

- Replika Odlewni Kul używanych podczas powstania z 1903 r.

cerkwie:

            – cerkiew św. Nikoli, obecny stan po odbudowie w latach 1904-1905, z ikonostasem Petre Filipowicza i jego pomocnika Dimitra Staniszewa,

- architektura miejscowych domów kruszewskich.

 

             Dziedzictwo niematerialne:

W Kruszewie dominuje kultura miejska, mieszkają tam najbardziej wykształceni Arumuni. Powiedzieć o kimś, że jest z Kruszewa, w dużej mierze jest równoznaczne ze wskazaniem jego związków z Arumunami. Miasto w dużej mierze nabrało sensu symbolicznego i mitologicznego roku 2 sierpnia przy pomniku Niedźwiedziego Kamienia  odbywają się uroczyste obchody związane z Dniem Niepodległości Macedonii.

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa