5 kwietnia 1944 roku w odwecie za zabójstwo trzech niemieckich żółnierzy niemieccy okupańci rozstrzelali 280 mieszkańców wsi.
Dziedzictwo materialne we wsi:
- Monastyr Narodzenia Matki Bożej, ufundowany w 1314 roku przez hieromnicha Neophytiosa i refundowany w 1813 roku przez hieromnicha Izajasza Pista, przybyłego z Góry Athos. W monastyrze tym żyła ,,święta matka Sofia”, wielki autorytet duchowy dla Aromanów tych okolic.
- Muzeum stworzone przez lokalną radę wsi z inicjatywy Nikolaosa Siokisa, doktoranta z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, pochodzącego z tej wsi. W muzeum stroje, przedmioty codziennego użytku, pamiątki rodzin pasterskich i kupieckich.
- Małe muzeum prywatne, ukazujące etnograficzną dokumentację dotyczącą wsi.
- Pomnik zamordowanych mieszkańców, zaangażowanych w antyhitlerowską partyzantkę, w okresie drugiej wojny światowej przez niemieckiego okupanta
- Dziedzictwo niematerialne: Bardzo aktywna jest rada wsi, zaangażowana w odrodzenie tradycji arumuńskich wsi. We wsi obchodzone jest hucznie święto 15 sierpnia, Zaśnięcia Matki Boskiej. Oprócz mszy w głównej cerkwi odbywają się pokazy dawnych pasterskich tańców i śpiewów, młodzieżowe konkursy, inscenizacje dawnych legend. Kilkudniowe uroczystości kończy wielki taniec corlu mare, który wykonują wszyscy zbiorowo w kręgu. Towarzyszy kilkuosobowa orkiestra, wykonująca nie tylko tańce arumuńskie, ale również greckie i macedońskie.