Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Smerekìv (Smereków)


Kategorie: lokacja na prawie wołoskim, miejscowość istniejąca, osadnictwo wojskowe, współczesna Ukraina, XV wiek, XVI wiek

Nazewnictwo


W XV w. zapisywana jako Smerekow, Smerzekow, Smarakow. Podział na Smereków Wielki i Mały pojawił się przed 1471 r. (Szyszka 2016, 449).

Ludność — skład etniczny




Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Ta położona w okolicach Żółkwi osada królewska została po raz pierwszy odnotowana w źródłach w 1440 r. (Szyszka 2016, 449). Zapewne od początku swojego istnienia objęta była osadnictwem wołoskim. W 1444 r. pochodzący z tej miejscowości Kalenyk określony jako homo Regales miał złożyc wraz z mieszkańcem wołoskich Błyszczywodów przed sądem przysiegę w sprawie odejścia ze wsi służki Sidora, z prawa wołoskiego (AGZ XIV, nr 1026). W latach 1510-1511 mieszkańców Smerekowa, obok chłopów z pobliskich, wołoskich osad takich jak Żorniska, Turynka i Jaśniska, określano jako: servi castri albo servi bellum (AGAD, ASK, I, 20, 168, 378). Zwłaszcza drugie z tych określeń wskazuje na wykonywanie przez mieszkańcow omawianej wsi typowych dla prawa wołoskiego posług wojskowych.    


Źródła do dziejów miejscowości



Historia miejscowości



Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)



Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe



Dokumentacja fotograficzna i filmowa