chorw. Šušnjevica
Istro-romański:Suseni
wł. Susgnevizza lub Valdarsa
Istro-romanie
Wieś czysto wlaska (Chorwacja, Istria), zmniejszająca się, ale ciągle bardzo żywa, dobrze zagospodarowana mimo wielu opuszczonych i zrujnowanych domów, posiada czynną szkołę. Mieszkańcy siebie określają raz jako „Rumuni”, a zaraz potem jako „Wlasi”. Nie występuje określenie „Istrowlasi”.
Ludzie po 40. roku życia mówią po wlasku, używają tego języka w codziennym życiu. Niektórzy młodsi, pracujący poza wsią lub dużo poza nią przebywający, mało mają okazji używania języka rodziców, gdyż tylko w domu mają taką możliwość. Wszyscy podkreślają, że język jest na wymarciu, przy tym niektórzy tak mówią z żalem i goryczą, inni obojętnie stwierdzają taki fakt.
Język określany jest jako wlaski lub rumuński, czasem istrorumuński. Niektórzy mieszkańcy podkreślają, że jest to ten sam język co w Zejane i że nie ma podstaw, żeby można było mówić o osobnym języku żejańskim w jednej wsi.
- Sušnjevica - Valdarsa. St. John the Baptist, http://istro-romanian.com/index2.html [odczyt: 6.1.2016].
1. kamienny kościół św. Jana Chrzciciela w Šušnjevica, wybudowany w 1838 roku, jednonawowy z półkolistą absydą i przylegającą do niej wieżą.
Szkoła we wsi jest czynna, choć chwilowo w remoncie (wrzesień 2016). Dzieci jest znacznie mniej niż kilkadziesiąt lat temu. W szkole jest planowane zorganizowanie wlaskiego (rumuńskiego) muzeum na parterze.