Nisipari
Kategorie:
Arumuni, współczesna Rumunia
Nazewnictwo
Nisipari
Ludność — skład etniczny
Aromanie
Język
Rumuński, aromański (dialekt farszerocki)
Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)
Źródła do dziejów miejscowości
Historia miejscowości
Wieś położona, zamieszkiwana przez Aromanów pochodzących z Albanii, z tzw. grupy Farszerotów, przybyłych do Rumunii po I wojnie światowej. Grupa ta początkowo została osiedlona w różnych miejscowościach południowej Dobrudży, a następnie - na mocy postanowień traktatu z 7 września 1940r. - przesiedlona do różnych miejscowości w okolicach Konstancy. Mieszkańcy trudnili się pasterstwem (hodowla, wypas, przetwórstwo mleka), rolnictwem i rzemiosłem (stolarstwem, murarstwem).
Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)
1. W miejscowości po 1940 r. istniały silne tradycje Aromanów Farszerotów z Albanii, w tym: bogate zwyczaje związane z obrzędowością rodzinną (narodziny i chrzest, wesela, pogrzeby), obrzędowością doroczną (m.in. Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc), oraz z tradycyjnym śpiewem farszerockim.Zwyczaje te były do czasów współczesnych przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach i instytucjach (przedszkolu, szkole).
Po 2006 roku Aromanie założyli tu mały zespół folklorystyczny, który prezentuje w swoim repertuarze tradycje Aromanów z Gramos z Grecji.
Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe
Dokumentacja fotograficzna i filmowa