Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Bor


Kategorie: Cincarzy

Nazewnictwo


Wołosi (Vlasi).

Ludność — skład etniczny


Przemysłowe górnicze miasto we wschodniej Serbii, w dużym procencie zamieszkałe przez dawnych pasterskich mieszkańców okolicznych wsi wołoskich. Siebie tu mieszkańcy określają jako „Vlasi”, (nie „Arumuni” lub „Cincarzy”), a ich tożsamość jest zróżnicowana co do intensywności i zainteresowania utrzymywaniem kompetencji językowej. W 2011 r. liczba mieszkańców Boru wynosiła 124992.

Język


Językiem wołoskim posługują się prawie wyłącznie osoby starsze. Lider miejscowej organizacji wołoskiej  o sobie i paru starszych Wołochach mówi jako o ostatnich, którzy tak dobrze znają język i tradycję wołoską.

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


W Borze mieści się siedziba organizacji Forum Vlacha, której wybitnym aktywistą i przewodniczącym jest Dragomir Dragić – znawca miejscowej vlaskiej kultury (architektury, sztuki zdobniczej oraz muzyki – sam gra na lokalnych instrumentach vlaskich). W Borze mieści się obszerny dom kultury, w którym znajdujemy małe vlaskie muzeum, prezentujące wołoskie stroje ludowe, a także makiety tradycyjnych „baczii”* (szałasów, bacówek). Dziś w okolicy działają tylko dwie bacówki (baczie), które traktowane są jako sposób przywracania   tradycyjnej formy szałasowego pasterstwa. O osobach prowadzących mówi się wśród mieszkańców miasta jako o „entuzjastach”. W borskim domu kultury odbywają się festiwale prezentujące sztukę wokalną i taniec wraz ze strojami ludowymi Vlachów wschodniej Serbii - Doliny Timoku.  W Borze mieści się bogata biblioteka.

Dokumentacja fotograficzna i filmowa