Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Huma


Kategorie: Meglenorumuni, Wołosi, XIX wiek, XX wiek

Nazewnictwo


gr. Ουμα/Χουμα

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


G. Weigand, Vlacho-Meglen: Eine ethnographisch-philologische untersuchung, Leipzig 1892, s. XXVI-XXVII; A.I. Κουκούδης, Οι Ολύμπιοι Βλάχοι και τα Βλαχομογλενά, Θεσσαλονίκη 2001, s. 297-301.

Historia miejscowości


Jedna z jedenastu wsi zamieszkanych przez Vlahomeglenitów, wskazanych przez Gustawa Weiganda (1889). 

Wedle tradycji pierwsi mieszkańcy osady pochodzili z wołoskiego siedliska o nazwie Katunište, obecnie znajdującego się na terytorium Grecji. Opuścili to miejsce na przełomie XVIII i XIX w.,  uciekając przed atakami ze strony zislamizowanych chrześcijan. Wedle innej tradycji, mieli oni przybyć z osady, która znajdowała się pomiędzy obecną Humą a Skrą. Powodem był brak świeżej wody w pierwotnym miejscu zamieszkania.

W 1913 roku znalazła się w Serbii i została praktycznie odcięta od innych osad zasiedlonych przez Vlahomeglenitów, które znalazły się po greckiej stronie granicy. Wcześniej utrzymywała dość bliskie kontakty np. z osadą Lagkadia (istniały więzy pokrewieństwa). W czasach osmańskich osada uchodziła za ubogą, była zamieszkana m.in. przez drwali oraz rodziny, które utrzymywały się z uprawy ryżu na potrzeby miejscowego beja. Ze względu na złą sytuację ekonomiczną większości rodzin, na przełomie XIX i XX wieku na podatny grunt padała tam propaganda rumuńska. Podczas I wojny światowej władze bułgarskie przesiedliły mieszkańców miejscowości do środkowej Bułgarii, ponieważ uznawano ich za niechętnie nastawionych wobec wojsk bułgarskich, walczących na froncie salonickim. W latach 20. XX wieku kilka rodzin wyemigrowało do Rumunii (Dobrudża południowa), nasiliła się także migracja do pobliskiej Gevgeliji. Po II wojnie światowej kilka rodzin wyjechało do osady Bogorodica, gdzie zajęły domostwa należące wcześniej do Turków, emigrujących z Jugosławii w latach 50. i 60. XX wieku. 

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa