Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Metsovo


Kategorie: Arumuni, kupiectwo, współczesna Grecja

Nazewnictwo


gr. Metsovo arom.

Aminciu - Pochodzenie nazwy nie jest zweryfikowane.

Różne hipotezy: nazwa oznacza: Wioska niedźwiedzi (od słowińskiego słowa  ,,metzka" – niedźwiedź i ,,ovo" – wioska) nazwa oznacza: Wioska Niedźwiedzi (od aromańskiego słowa ,,mitsio" - niedźwiedź + ,,ovo" - wioska nazwa oznacza: Średnia wioska/Wioska w środku krainy (od ,,mezzo"- średnia + ,,ovo" - wioska).

Ludność — skład etniczny


Aromania

Grecy

Według współczesnych danych około 4 tys. mieszkańców, ale trudno podać dokładną liczbę, ponieważ wioska jest częściowo opuszczana w miesiącach jesienno-zimowych (Aromania i Grecy przenoszą się do swoich domów w Joaninie i innych miejscowości Grecji).

(EN) Centrum sportów zimowych, latem miasteczko pełne turystów, kilkanaście hoteli, liczne bary i restauracje, sklepy pamiątkarskie. W okolicy odnawiane jest pasterstwo, działa wytwórnia serów lokalnych.

Język


Aromański

Grecki

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


- dokładna data założenia nie jest znana

- po raz pierwszy wzmiankowane w 1380 r. przez anonimowego kronikarza z Joaniny, który podaje informację, że w Metsovie przełożonym był mnich Izajasz, a   mieszkańcami byli Wlasi, zwani Kucowlachami

Źródła do dziejów miejscowości



Historia miejscowości


- dzięki licznym przywilejom otrzymywanym od cesarzy bizantyńskich (Andronik III Paleolog, XIV wiek), a następnie tureckich sułtanów (Murad III, 1430 rok; Mehmed, 1659 rok), Aromanie z Moskopola mieli zagwarantowane ulgi podatkowe, wolność polityczną, autonomię administracyjną i swobodę wyznaniową. Wynikało to z tego, że mieszkańcy współpracowali przy kontroli przełęczy Libra i Katara, którymi szły ciągi komunikacyjne między Epirem, Tesalią i zachodnią Macedonią.

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


- Najstarszym miejsce kultu religijnego jest tu monastyr św. Mikołaja, położony dziś na terenach winnic, na obrzeżach miasta. Wybudowany prawdopodobnie w XIV wieku, w XVII i XVIII wieku został pokryty freskami wewnętrznymi i freskami znajdującymi się po zewnętrznej stronie, tuż przy portalu, przypisywanych malarzowi Estathios. Wewnątrz znajduje się kilkadziesiąt ikon, w tym autorstwa słynnego malarza z Krety Theodore Poulakisa, żyjącego w XVII wieku.


- monastyr Zaśnięcia Matki Bożej, zwany w lokalnej tradycji Dolnym Monastyrem, wybudowany w 1754 roku. Przełożeni monastyru prowadzili wielkie gospodarstwa monastyczne, zarządzali finansami, nieruchomościami, rolnictwem i zwierzętami.


- cerkiew św. Paraskiewy - główne miejsce kultu religijnego w Metsowie,  znajduje  się przy głównym skwerze. Nie zachowało się wiele informacji na temat powstania cerkwi i jej fundatorów. Została ona wybudowana w wieku XVI, w  stylu trójnawowej bazyliki. Kilkakrotnie była restaurowana – m.in. w latach 1511, 1759, 1874, 1959, 1991. Autorem polichromii wewnętrznej był Vlasios Tsotsonis, który wykonał ją w latach 1750–1760. Znalazły się w niej sceny Starego i Nowego Testamentu oraz hagiografia świętych, w tym freski św. Paraskiewy.


W tej świątyni 26 lipca odbywa się odpust (panagiri) związanyze święta Paraskewą. Dekoracje cerkwi utrzymywane są do 15 sierpnia, święta zaśnięcia Matki Boskiej. (EN)


- cerkiew św. Mikołaja


- cerkiew św. Dymitra

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


1. Metsovo Folk Art Museum

2. Muzeum Averoffa

Dokumentacja fotograficzna i filmowa


DSCN5861 (1280x960)

DSCN5861 (1280x960)

DSCN5821 (1280x960)

DSCN5821 (1280x960)

DSCN5649 (1280x960)

DSCN5649 (1280x960)