Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Kožany


Kategorie: współczesna Słowacja, Łemkowie

Nazewnictwo


Sl. Kožany

1773 Kozsany, Koszany, Kozany,

1786, 1873–1882, 1907–1913 Kozsány,

1808 Kozány, Kozsány, Kozany, Kožany,

1863, 1888–1902 Kozsán,

1920– Kožany

Pl. Kożany

Ludność — skład etniczny


Hist. Łemkowie, Węgrzy, Słowacy, Rusini

Obecnie wieś zamieszkiwana jest przez Łemków, Słowaków i Rusinów. Przeważają wyznawcy rzymsko-katoliccy i greko-katoliccy.

Język


Słowacki, łemkowski (rusiński)

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Wieś położona obecnie na słowackiej części Łemkowszczyzny, w regionie Preszowa, około 15 km. od Bardiejowa. Po raz pierwszy wzmiankowana prawdopodobnie w 1427r.

Źródła do dziejów miejscowości


Badania terenowe - Ewa Kocój, lipiec 2015.

Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


1.      1. Grecko-katolicka cerkiew p.w. Spotkania Pana z Symeonem (sl. Stretnutia Pána so Simeonom), ufundowana w 1760r. Brak informacji o osobie fundatora. Wybudowana na kamiennej podmurówce, z jodłowego i świerkowego drzewa, bez użycia gwoździ. Wejście do cerkwi - od strony zachodniej.

·         Cerkiew ma budowę trójdzielną, trzyczęściową i trójwieżową. Konstrukcja – zrębowa. Należy do tzw. cerkwie łemkowskich typu południowo-zachodniego.

·         Cerkiew posiada wieżę wyrastającą z czterospadowego dachu, o konstrukcji kolumnowej, zakończoną krzyżem.

·         W XVIII wieku ufundowano pięciorzędowy ikonostas w tzw. bałkańskim stylu (bez południowych diakońskich wrót). Na złoconych królewskich wrotach znajduje się 6 medalionów; na odwrotnej stronie znajdują się przedstawienia św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu. Nad nimi – ikona Matka Boża w typie Orantki, z Jezusem, flankowana postaciami  dwóch archaniołów. Ikonostas zawiera cenne ikony w XVIII wieku, m.in. Bogurodzicy z Dzieciątkiem, Chrystusa Pantokratora, Spotkania Pana z Symeonem. Ikonostas po odnowieniu posiada czerwono-niebiesko-złoty kolor.

·         Od 1815r. w cerkwi znajdują się 3 dzwony. Najstarszy pochodzi z 1406r. i bije tylko w jedna stronę.

·         Ściany wewnętrzne cerkwi (nawa i prezbiterium) pokryte są cenną polichromią, ukończoną w 1797 r. z fundacji Adama Čajki (wg. inskrypcji na południowej ścianie nawy). W programie ikonograficzny znajdują się m.in. sceny Nowego Testamentu (m.in. Ukrzyżowanie), Sąd Ostateczny, Ojcowie Kościoła, ewangeliści, postacie świętych i apostołów oraz sceny z życia Marii. Na ścianach znajdują się też przedstawienia koronację Matki Bożej, Pokrow Matki Bożej.

·         Chram cerkwi odbywa się w każdym roku w dniu 2 lutego, w święto Spotkania Pańskiego. Opiekun cerkwi podkreśla, że w Wielki Czwartek w cerkwi nie używa się dzwonów, ale koładki.

·         W cerkwi znajduje się cenna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (tzw. procesyjna), obie postacie zostały ozdobione przez mieszkańców wioski włosami. Figura była noszona przez mieszkańców wioski w procesjach wielkanocnych.

·         Cerkiew została odnowiona w latach 1965-1970 oraz w 1994r., obecnie znajduje się na tzw. Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka.

 

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa