Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Bijeljina


Kategorie: Arumuni

Nazewnictwo


Ludność — skład etniczny


Ludność głównie serbska, pojedyncze rodziny cincarskie – bardzo zaangażowana w badanie swojej grupy etnicznej.

Język


Język serbski

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


Badania terenowe

Historia miejscowości


Trzecie co do wielkości po Banja Luce i Prijedorze miasto w Republice Serbskiej (autonomicznej części Bośni i Hercegowiny), w ostatnich dziesięcioleciach wzrastające demograficznie i ekonomicznie na skutek serbskich migracji z Chorwacji i innych części BiH.

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


W Bjeljinie  znajduje się budynek dawnego gimnazjum (szkoły), położony naprzeciwko cerkwi św. Jerzego, ufundowany przez grupę nauczycieli na czele z Dimitrijem Markoviciem. Budynek gimnazjum jest traktowany jako wkład Arumunów (Cinacerów) w budowę miasta.


W Bjelinie prowadzi od wiosny 2015 r. swoją działalność w zakresie medycyny niekonwencjonalnej członkini "Lunijny", organizacji arumuńskiej mającej swoją siedzibę w Belgradzie, dr Tatiana Djordjević. W swojej praktyce medycznej świadomie stosuje zestawy tradycyjnych ziół i ziołowych preparatów, opartych na dawnych recepturach arumuńskich. Jest zwolenniczką poglądu, że bałkańscy Arumuni to X plemię Izraela, a jako dowód przytacza fakt, że w cerkwi w macedońskiej wsi Maloviste znajdujemy, obok znaku krzyża, znak gwiazdy Dawida.

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Przedstawicielką organizacji arumuńskiej "Lunijna" w Bielinie jest dr Tatiana Djordjević.

Dokumentacja fotograficzna i filmowa