Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Kočani


Kategorie: miejscowość istniejąca, Wołosi, współczesna Macedonia, XIX wiek, XX wiek

Nazewnictwo


Ludność — skład etniczny


Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Vasila K’nčova, na początku XX wieku w Kočani mieszkało 5950 osób, spośród których 2800 stanowili „bułgarscy chrześcijanie”, ponadto żyło tam 150 Wołochów. Według informacji sekretarza egzarchatu bułgarskiego Dimitra Miševa. w mieście żyło 4232 bułgarskich egzarchistow, 64 Bułarów uznających zwierzchnictwo patriarchatu konstantynopolitańskiego, 5 Greków, 210 Wołochów i 174 Cyganów. Działała wówczas jedna „szkoła wołoska”. Z kolei zgodnie z informacjami przekazanymi przez nauczyciela Taseva (1907), w mieście znajdowało się około 1000 domostw – 465 bułgarskich, 26 wołoskich (20 należących do egzarchistów, 6 uznających zwierzchnictwo patriarchatu konstantynopolitańskiego), 6 serbskich i około 500 tureckich oraz cygańskich. Dominowała ludność rolnicza, rzemieślnicy i nieliczni kupcy. Działalność handlowa była domeną ludności greckiej i wołoskiej.

Część Wołochów osiedliła się w mieście pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie po 1878 roku, pochodzili oni z Kruszewa. Żyli w miejscu o nazwie Влашко Маало, na które składało się 35 domostw.

Według spisu ludności Republiki Macedonii (2002), wołoską przynależność etniczną zadeklarowały 193 osoby (0,68%). 

Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


В. Кънчов, Македония. Етнография и статистика, 1900; D. M. Brancoff, Macedoine et sa population chretienne, Paris 1905; З. Сенев, К. Герасимов, Македонските градови во турско време Кочани, 2004, s. 37.

Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa