Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Miszkolc


Kategorie: Arumuni, Wołosi, współczesne Węgry, XVII wiek

Nazewnictwo


Miszkolc

węg.  Miskolc

słow.  Miškovec

Ludność — skład etniczny


Węgrzy, Słowacy, Grecy/Aromani, Romowie, Niemcy

Język


węgierski, słowacki

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Na przełomie XVII i XVIII wieku zaczęły przybywać do Miszkolca Aromnaii z Bałknaów, m.in. z Moskopola i innych miast pogranicza albańsko-greckiego. Utworzyli tu znaczącą kampanię handlową (tzw. grecka kampania w Miszkolcu) trudniącą się m.in. wyrobem i sprzedażą wina. Prowadzili sprzedaż w całych Węgrzech, także do Wiednia i Polski.

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


1. W Miszkolcu znajduje się  cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy - została zbudowano w stylu rokokowym (tzw. Zopf stylu) w latach 1785-1805 przez wspólnotę Aromanów przybyłych tu na przełomie XVII i XVIII wieku z terenów dzisiejszego pogranicza Albanii i Grecji, m.in. z Moskopola. 

  • We wnętrzu cerkwi znajduje się  największy w Europie Środkowej 16-metrowy drewniany ikonostas z 87 ikonami ilustrującymi życie Jezusa. Został wykonany w warsztacie Miklósa Jankovits z Egeru. Ikony ikonostasu zostały namalowane przez Antona Kuchelmeister z Wiednia.
  • Świątynia słynie także z cudownej ikony Madonny z Kazania, podarowanej przez carycę Katarzynę II podczas wizyty w Miszkolcu, a atkże ciekawego zbioru ikon z XVI-XVIII wieków.
  • Freski na sklepieniu malował słynny Austriak Rödelmeister
  • na ulicy Széchenyi znajduje się kaplica św. Nauma z XVIII wieku, fundowana przez Aromanów.

2. Muzeum Liturgiczne Węgierskiej Cerkwi Prawosławnej - posiada największe zbiory dotyczące życia religijnego mniejszości aromańskiej z Miszkolca i innych miast Węgier oraz najbogatsze zbiory prawosławne w kraju.

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa