Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Prizren


Kategorie: Arumuni, Wołosi, współczesne Kosowo

Nazewnictwo


Prizren

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


- http://dtk.rks-gov.net/tkk_objekti_en.aspx?id=8711 [odczyt: 5.07.2017].

Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


1. Prawosławna cerkiew św. Spasa - wybudowana w XIV wieku; w XVIII wieku cerkiew była użytkowana przez wołoską wspólnotę z Prizren do posługi liturgicznej. W 1836 roku Vlachowie rozpoczęli  budowę nowej cerkwi p.w. św. Trójcy, rozbudowując szkielet starej świątyni. Ze względu na nieznane okoliczności konstrukcja ta nie została ukończona. Cerkiew była wykorzystana przez Vlachów do 1912 roku. Po roku 1912 i do roku 1999 kościół był używany tylko podczas uroczystości religijnych.

Cerkiew składa się z 3 małych pomieszczeń (nawa, absyda ołtarzowa, przedsionek), nakryta jest ośmiokątną kopułą,  wejście od strony zachodniej. Elementy terakoty w kopule, sklepieniach, wokół okien i półkoliste łuki na oknach. Wewnątrz świątyni znajdują się freski ścienne, prawd. malowane  w dwóch etapach. -  w sanktuarium zostały wykonane w pierwszej czwartej dekadzie XIV wieku; w innych częściach cerkwi namalowane w 1348 roku. 

W latach 1953-1963 cerkiew została objęta ochroną. W okresie 2010 - 2011 UNESCO podjęło prace konserwatorskie w świątyni, przywracając w ten sposób struktury murów, zadaszenia i wnętrza (http://dtk.rks-gov.net/tkk_objekti_en.aspx?id=8711 [odczyt: 5.07.2017]).

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa