Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Terchová


Kategorie:

Nazewnictwo


Terchová

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Miejscowość założona 22 kwietnia  1580 roku, dzięki kolonizacji na wołoskim prawie.

Źródła do dziejów miejscowości


- http://www.terchova.sk/navstevnik/historia [odczyt: 20.02.2017].

- Znovuoživená škatuľová muzika, http://terchovskamuzika.sk/2011/08/znovuozivena-skatulova-muzika/ [odczyt: 20.02.2017].

Historia miejscowości


W XVI wieku w okolice Terchovej przybyli Wołosi, którzy zaczęli zasiedlać okoliczne doliny i wypasać owce na szczytach. W XVII wieku osada stała się centrum pasterstwa i związanej z nim kultury pasterskiej. 

W drugiej połowie XIX wieku miejscowość wyludniła się ze względu na ,,morową epidemię", która zdziesiątkowała mieszkańców.

Ludność zajmowała się głównie pasterstwem, zielarstwem, przetwórstwem drewna, kłusownictwem oraz zbójnictwem. Część ludności pracowała w kamieniołamach. Pod koniec XIX wieku ze względu na bardzo ciężką sytuację regiony ludność masowo wyemigrowała do USA (1892-1938).

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


1. Kościół św. Marcina, wybudowany w roku 1731.

2. Legendy o miejscowym zbójniku - Juraju Jánošíku. Legendy są do dziś bardzo silne. W roku 1988 postawiono także zbójnikowi pomnik, wykonany przez rzeźbiarza Jána Kulicha.

3.  Tradycyjna muzyka wykonywana w tzw. klasycznej trójce, zwana krabicová/škatuľová muzika. Specjalizowały się w jej wykonywaniu tradycyjne rody:  Kvočkovcov, Struhárňanských, Balátovcov, Rybárovcov, Meškovcov, Mihovcov, Bobáňovcov i Muchovcov. Instrumenty były wyrabiane przez samych muzykantów. Umiejętność wykonywania muzyki z Terhovej wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

4. Międzynarodowy festiwal folklorystyczny im. Juraja Jánošíka (tzw. Medzinárodný folklŕny festival Jánošíkove dni v Terchovej), odbywający się w pierwszy weekend sierpnia każdego roku.

5. Drewniane Betlejem wykonane w latach 70. XX wieku przez Štefana Hanuliaka. Wraz z przyjaciółmi - Jozefom Holúbkom i Štefanom Krištofíkom- w 1976 roku wystawili po raz pierwszy w miejscowym kościele drewniane przedstawienie Betlejem, a tradycja od tego momentu trwa do dziś. W każdym roku w kościele śś. Cyryla i Metodego instalowana jest ogromnych rozmiarów szopka, wykowywana od lat przez miejscowych rzemieślników i pasjonatów.

6. Muzeum Janosika (POVAŽSKÉ MÚZEUM JURAJA JÁNOŠÍKA V TERCHOVEJ).

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa