Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Zuberec


Kategorie: Karpaty, pasterstwo, Wołosi, współczesna Słowacja

Nazewnictwo


słow. Zuberec

pl. Zuberzec


1609 -  Zuberecz

Ludność — skład etniczny


Wołosi, Słowacy

Język


słowacki

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Założony prawd. w XVI wieku (około roku 1593), na prawie wołoskim.

Źródła do dziejów miejscowości


- http://zuberec.sk/historia-obce/zalozenie-zuberca/ [odczyt: 19.02.2017].

Historia miejscowości


Miejscowość założona prawd. w XVI wieku na prawie wołoskim (starych dokumentach osadnicy i osada określani jako  „coloni valachales“). Do obowiązków ludności należała m.in. ochrona granic państwa.

Od 1615 roku Wołosi zakłądali na pewno szałasy na halach Rohaczy (Látana Dolina,  Salatína, hala Jackow - na samej tej hali 300 owiec).

Ludnośc trudniła się pasterstwem, rolnictwem, płóciennictwem, sukiennictwem, kożusznictwem, garbarstwem, ciesielstwem. We wsi były olejarnie.

Takie ciekawe dane dotyczące założenia Zuberca odnalazłam (zostawiam w oryginale):

My, gróf Štefan Thököly z Kežmarku, večný a hlavný župan oravskej stolice, ako splnomocnený správca hradu Orava a Lietava a všetkých majetkov, ktoré k nim patria. Dávame na vedomie touto listinou všetkým, ktorých sa to týka, že starostlivý Martin, syn nebohého Michala, ktorý bol synom Jakuba Barana, šoltýsa obce Zuberec, patriacej k spomenutému oravskému hradu. On aj so svojimi susedmi, valašskými roľníkmi, úctive a pokorne nás požiadal, aby sme mu ráčili v archíve Oravského hradu znovu nájsť a našou vlastnou hodnovernou pečaťou potvrdiť listiny a spomenutej obci Zuberec, ktoré kedysi jeho starému otcovi Jakubovi Baranovi vydal a odovzdať ráčil najosvietenejší vtedajší pán gróf Juraj Thurzo, palatín Uhorského kráľovstva, náš pán a otec a starý otec najmilší. Tieto listiny boli čiastočne potrhané a poškodené, vplyvom nedbanlivosti jeho predchodcov, ako aj vplyvom staroby.
Túto jeho poníženú žiadosť sme vzali na vedomie a dali sme vyhľadať v našom archíve a úradne vydať tieto listiny, ktoré doslovne citujeme a potvrdzujeme spomenutému Martinovi Baranovi, šoltýsovi obce Zuberec.
Ich znenie je takého:
My gróf Juraj Thurzo z Betlanoviec, palatín Uhorského kráľovstva a sudca Kumánov, ako aj večný župan Oravy, poradca posvätného kráľovského veličenstva a miestodržiteľ Uhorska atď…
Touto listinou dávame na vedomie všetkým, ktorých sa to týka. S ohľadom na poníženú prosbu starostlivých mužov: Jakuba Barana, šoltýsa a piatich valašských roľníkov, jeho susedov, v našej novej obci Zuberec, patriacej a prislúchajúcej k nášmu hradu Orava, ktorej vypršala daňová lehota. Predpísali sme im a určili spôsob a poriadok, ktoré sú obsiahnuté v našich urbárnych právach, aby neboli zaťažení akýmikoľvek nezvyčajnými dávkami, daňami a naturálnymi dávkami.
Nech platia každoročne od každej roľníckej usadlosti:
Za prvé: Po štyroch baránkoch a po jednej kune.
Za druhé: Od maštalí každú dvadsiatu ovcu.
Za tretie: Stále sa zúčastňovať valašských poriadkov.
Za štvrté: Opravovať zámok.
Za piate: V čase potreby povstať do boja.
Za šieste: Na všetky sviatky a pohreby, ktoré nech Božia láskavosť čo najzriedkavejšie dovolí pripustiť, sú valašskí roľníci zaviazaní určitými darmi: Sú to tieto naturálne dávky: Jedno teľa, 15 sliepok, 50 vajec a 5 jarabíc.
A Tebe Jakub – šoltýs a Tvojim dedičom a potomkom zaručene dávame a odovzdávame na večné užívanie toto vlastníctvo, ako zuberské šoltýstvo s jeho výnosmi a všetkými majetkami a právami oddávna patriacimi, nech sú akokoľvek nazvané v medziach tejto obce, našej novej usadlosti.
Tiež dovoľujeme, aby si postavil, užíval a vlastnil mlyn na jeden kameň, ako aj pílu vhodnú na pílenie dosák. Z úžitku týchto budeš dávať ročne do nášho hradu jedného vykŕmeného brava a sto dosák.
Podobne Tebe a Tvojim dedičom dovoľujeme užívať k svojmu prospechu aj ostatné slobody a výsady, ktoré užívajú ostatní naši poddaní valasi.
Okrem toho zariadiš každoročne dovoz vína a soli, ako aj dve jarabice. Nakoniec budeš mať povinnosť, ako aj ostatní valašskí šoltýsi, prezimovať kobylu, odovzdať dvadsiatok z oviec, povstať do boja, opravovať hrad a prinášať dary.
Chotár tejto obce nech sa tiahne až k vrcholom, čiže štítom Karpatského pohoria a nadol má hraničiť s našou obcou zvanou Habovka.
Na zdôraznenie platnosti a svedectva toho všetkého sme sa rozhodli vydať a udeliť túto listinu, opatrenú našou pečaťou a našim podpisom.
Dané na Oravskom hrade 18.júla roku pána tisíc šesťsto šesťdesiatjeden (1661). Gróf Štefan Thököly, vlastnoručne.
Túto kópiu sme porovnali s pravým a pôvodným originálom a uznávame ju za zhodnú vo všetkých bodoch a uzáveroch. O tom svedčíme.

Dané v Dolnom Kubíne 20.marca 1775 (http://zuberec.sk/historia-obce/zalozenie-zuberca/ - odczyt: 19.02.2017).


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


1. Skansen (Muzeum Oravskiej Dediny)

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa