Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Molivdoskepastos


Kategorie: Arumuni, miejsce kultu, miejscowość istniejąca, pasterstwo, Pindus, Wołosi, współczesna Grecja

Nazewnictwo


Molivdoskepastos

Ludność — skład etniczny


Grecy, Albańczycy

Język


grecki, albański

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


1. Ewa Kocój, badania terenowe, monastyr Molivdokepastos, sierpień 2015, wywiad z mnichem z monastyru oraz mężczyzną – Grekiem z Konitsa.

2. Ewa Kocój, Artifacts of the past as traces of memory.  The Aromanian cultural heritage in the Balkans, Res Historica, 2016, p. 175-195.

3. Ewa Kocój, Artefakty przeszłości jako ślady pamięci.  Dziedzictwo kulturowe Aromanów na Bałkanach, ,,Prace Etnograficzne”, 2015, z. 4, s. 271-305.

Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


1. Monastyr Panagii Molivdokepastos, zwany też Molivdokepasti (gr. Μονή Παναγίας Μολυβδοσκέπαστης), znajdujący się obecnie na granicy albańsko-greckiej, 20 km od Konitsy, z polichromią wewnętrzną datowaną na XVI wiek i starszymi fragmentami polichromii zewnętrznej. Świątynia leży na skrzyżowaniu starożytnych szlaków  handlowych, łączących środkową Albanią i obwód Fier, Këlcyra i Permet z Janiną. Przez Molivdokepastos biegł też inny ważny trakt handlowy, łączący Janinę z Leskovik, Korczą i Ochrydem. W pamięci współczesnych mnichów funkcjonuje wciąż wspomnienie o Wołochach, którzy wypasali stada na okolicznych terenach i pojawiali się w monastyrze.

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa