Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Babincze


Kategorie: miejscowość historyczna (nieistniejąca), osady z elementami prawa wołoskiego, pasterstwo, współczesna Ukraina, XVI wiek

Nazewnictwo


Osada Babincze była traktowana jako przedmieście Rohatynia: jako przedmieście przed bramą miejską leżąca (Opisi korolivščin 1895, 158), została w 1567 r. włączona do tego miasta (LWR I, 250).

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Ta królewska osada w starostwie rohatyńskim, w świetle lustracji z 1565 r., zamieszkiwana była przez kmieci, mających swoje pola między gruntami należącymi do mieszczan. Antroponimia mieszkańców tej miejscowości poza imionami i przydomkami ruskimi, wskazuje na zamieszkiwanie tam Polakow (Lach) i Litwinów. Na czele osady stał wataman wolny od czynszów z racji pełnionych przez niego służebności. Z każdej 1/4 części łanu opłacali oni czynsze po 12 gr i po 2 gr łaziebnego, składali daniny w owsie, kurach, gęsiach i jajkach, dziesięcinę w miodzie od barci, ale także typową dla obyczaju wołoskiego dwudzieszczyznę od wypasanych w lasach świń: kiedy żyr bywa (Opisi korolivščin 1895, 158-159; LWR I,250-251). 

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa