Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Sołoniec


Kategorie: miejscowość historyczna (nieistniejąca), osady z elementami prawa wołoskiego, pasterstwo, współczesna Ukraina, XVI wiek

Nazewnictwo


Osada współcześnie nie jest notowana. SGKP (XI, 63) określa tą miejscowość jako położoną 2 km na południe od Rohatynia, przynależną do gminy Załuże, w parafii grecko-katolickiej Wierzbołowce.

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Zamieszkujący w tej królewskiej osadzie położonej w starostwie rohatyńskim kmiecie, w świetle lustracji z 1565 r., użytkowali niewielkie, liczące 1/4 łanu gospodarstwa. Składali oni powinności w identycznej formie i wymiarze jak wieśniacy w sąsiednim Załużu (patrz hasło): uiszczali po 12 gr czynszu, tak jak mieszczanie po 2 gr łaziebnego, dawali daniny w owsie, gęsiach i jajkach, dziesięcinę w miodzie od posiadanych barci. Specjalne opłaty wnosili pasterze: za trawę, czyli korzystanie z terenów wypasowych. Wśród danin pojawiła się również typowa dla obyczaju wołoskiego dwudzieszczyzna od wypasu świń na terenie obfitującym w lasy bukowe (Opisi korolivščin 1895, 158; LWR I, 250).

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa