Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Straconka


Kategorie: lokacja na prawie wołoskim, miejscowość historyczna (nieistniejąca), osady z elementami prawa wołoskiego, pasterstwo, współczesna Polska, XVI wiek

Nazewnictwo


W lustracji z 1564 r. określona jako: Wieś nowa na rzece Straczoney (LWK I, 250). Obecnie stanowi południowo-wschodnią część miasta Bielsko-Biała.

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Ta położona w starostwie ośwęcimskim (dzerżawa lipnicka) osada powstała z inicjatywy sołtysa lipnickiego przed 1564 r., skoro wówczas zaliczono ją od nowo lokowanych. Charakterystyczne, że zamieszkujących w niej 13 osadników korzystało z okresu wolnizny: od czasu niemałego. Jak się wydaje czas zwolnienia od uiszczania powinności na rzecz właściciela nie został ściśle określony, skoro: ale tego czasu nie znaczono, telko obietnicę mają (LWK I, 250). J. Putek (1959, 120) nie miał wątpliwości że była to osada rządząca się prawem wołoskim. Należy w tym miejscu zauważyć, że lokacje nowych osad jakie miały miejsce w tym rejonie w XVI i XVII w. z reguły oparte były na elementach tego obyczaju. Problem ten wymaga jednak pogłębionych badań osadniczych.

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa