Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Pewel Wielka


Kategorie: miejscowość istniejąca, osady z elementami prawa wołoskiego, pasterstwo, współczesna Polska, XVI wiek, XVII wiek

Nazewnictwo


W XVI-XVII w. źródłach występuje osada Pewla. Zapewne chodzi o współczesną wieś Pewel Wielka, chociaż w najbliższej okolicy jest jeszcze Pewel Mała i Pewel Ślemieńska. 

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Informacja o wsi Pewel położonej w państwie żywieckim w źrodlach pojawiła się w 1562 r., chociaż możliwa jest jej średniowieczna metryka istnienia (Chronografia, 81-82; Rajman 2000, 100-101). Być może początkowo była to wieś zamieszkiwana przez klasycznych rolników, którzy jednak z czasem zostali z niej wyparci przez zarębników. W 1626 r, wspomniano, że zamieszkiwało tutaj 12 zarębników płacących po 24 gr czynszu (Chronografia, 156). W 1675 r. odnotowano stosunkowo niewielkie, liczące 153 zwierzęta stado owiec wałaskich, wypasane przez mieszkanców osady. W okolicach wsi istniala, zlikwidowana przed 1679 r. huta, na miejscu której powstała zarębnicza wieś Hucisko (Szczotka 1949, 378; Chronografia, 254).

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa