Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Frýdek-Místek


Kategorie: miejscowość istniejąca, Wołosi, współczesne Czechy, XVI wiek

Nazewnictwo


Wsółczesna nazwa obowiązuje od 1943 r., kiedy to w jeden organizm miejski połączono Frydek, Mistek i kilka sąsiednich osad.  

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Data lokacji tego ośrodka nie jest znana, miasto powstało na gruntach wsi Jamnicy między 1327 a 1386 rokiem (Panic 2010, 258).

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


W XV i XVI w. w życiu gospodarczym miasta duże znaczenie pełniły zajęcia związane z produkcją dla której surowcem były skóry i wełna, dostarczane z okolicznych wsi, w których coraz bardziej nasilało się znaczenie wołoskiego pasterstwa. Z tej przyczyny dochodziło do konfliktów między mieszkańcami Frydka a okolicznymi Wołochami, w które angażowano władzę państwową. W 1547 r. szewcy z Cieszyna, Frysztatu, Skoczowa i Frydka uzyskali statut zatwierdzony przez księcia cieszyńskiego Wacława, gdzie Wołochom zakazano skupowania skór, ich wyprawiania i handlu nimi. W 1636 r. Wołosi nadal łamali ten zakaz, skoro mieszczanie ponowili skargę skierowaną do księcia, określając pasterzy " ludem nieprzyjacielskim". (Kadlec 1916, 417; Szczotka 1949, 377). Z kolei sukiennicy nie chcieli dopuścić Wołochów do foluszowania wełny w mieście, dlatego niemal u jego granic zaczęły powstawać wiejskie folusze (walkownie) - Szczotka 1949, 377; Macurek 1959, 203. 

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa