Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Smederewo


Kategorie: Arumuni, Cincarzy, współczesna Serbia

Nazewnictwo


Ludność — skład etniczny


Język


Język arumuński prawie zupełnie porzucony, a asymilacja do kultury serbskiej pełna.

Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


W rozwoju miasta dużą rolę odegrali bogaci Arumuni (Cincarzy).

Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Święto dnia. Dziś odbywają się coroczne obrzędy religijne. Muzeum Etnograficzne, w którym pojawia się wątek arumuńskiej przeszłości miasta.

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Znajduje się tu lokalny oddział Lunjiny (stowarzyszenia arumuńskiego z siedzibą w Belgradzie). Co roku obchodzony jest tu ważny dla Arumunów dzień św. Atanazego.


Działa w mieście  filia „Lunjiny”, organizacji arumuńskiej z Belgradu.

Co roku obchodzony jest 15 maja tu ważny dla lokalnych Arumunów dzień św. Atanazego w kościele pod wezwaniem Świętego Jerzego, w celebracji uczestniczą przedstawiciele „Lunjiny” z Belgradu.

Drugim ważnym elementem celebracji arumuńskiej w mieście są „Nuśićevi Dani – teatralny festiwal, związany z rocznicą śmierci arumuńskiego intelektualisty, Branislava  Nuśića (oryginalne imię i nazwisko: Alchiviadi al Nusha),wybitnego dramaturga, dyplomaty i profesora retoryki, dziennikarza, dyrektora Teatru narodowego w Belgradzie, a także w Sarajewie, Nowym Sadzie  i w Skopie.  Spędził dzieciństwo w Smederevie, następnie przeniósł się do Belgradu, gdzie w młodym wieku zmienił imię i nazwisko na brzmiące bardziej serbsko. W trakcie festiwalu zbiera się w Smederevie grono stowarzyszonych członków organizacji arumuńskiej w celu uczestniczenia w przedstawieniach.

W ciągu tych dwóch celebracji zbierają się też Arumuni zamieszkali w sąsiadujących z miastem wioskach. 

Dokumentacja fotograficzna i filmowa