Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Poljana (Polana)


Kategorie: lokacja na prawie wołoskim, miejscowość istniejąca, współczesna Ukraina, XVI wiek

Nazewnictwo


W tym rejonie wystepują obok siebie dwie miejscowości o nazwie Polana. O takiej lokalizacji zadecydowało wymienienie naszej Polany w 1532 r. po Berezowie i Bąkowicach a przed Koniowem (AGAD, ASK, I, 17, 35v).

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Ta położona w powiecie przemyskim osada swoimi początkami sięga na pewno XV w. W 1508 r. znajdowała się w rękach rodziny Tarłów (ŹD XVIII/1, 112). W 1532 r. wyliczono Polanę wśród wsi prawa wołoskiego w powiecie przemyskim, chociaż czas przybycia na jej teren Wołochów pozostaje nieznany. Było to wówczas niewielkie osiedle, skoro uiszczono ratę podatku jedynie od 2 dworzyszcz (AGAD, ASK, I, 17, 35v). W 1562 r. właściciel tej osady Mikołaj Tarło nadał w niej sołectwo swojemu słudze Stanisławowi Kowalowskiemu z Kowalowa w ziemi płockiej. Miał z niego korzystać na tych samych zasadach jak to czynią inni kniaziowie (sic!), m. in. chłopi mieli na jego rzecz świadczyć pańszczyzny w wymiarze 6 dni w roku (Materiali 1906, nr 115). W 1589 r. pozostawała nadal w rękach Tarłów. Wówczas podstawą opodatkowania były 4 1/2 łanu kmiecego, pop osadzony na 1/4 łanu i karczma (ŻD XVIII/1, 9).

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


Pop wzmiankowany już w 1507 r. (Budzyński, 1990, 148), o ile w tym zapisie chodzi o interesującą nas Polanę a nie inną, pobliską Polanę, położoną w sąsiedztwie Tarnawy.

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa