Karta miejscowości osadnictwa wołoskiego

Lopušanka (Łopuszanka)


Kategorie: lokacja na prawie wołoskim, miejscowość historyczna (nieistniejąca), osadnictwo górskie, współczesna Ukraina, XVI wiek

Nazewnictwo


Na mapie google tej osady, w miejscu wskazanym przez W. Makarskiego (1999, mapa) nie ma. Natomiast między Katyną a Łopusznicą występuje grupa domostw. Tam też lokalizujemy naszą miejscowość. W przywileju lokacyjnym z 1564 r. osada określona jako Łopusznica Nowa (AGAD, MK 96, 282).

Ludność — skład etniczny


Język


Lokacja (data lokacji i prawo, na którym miejscowość została założona)


Początki tej położonej w starostwie przemyskim osady siegają 1564 r. Wówczas król Zygmunt August zezwolił szlachcicom Iwanowi i Piotrowi Smolnickim na lokowanie nowej wsi, między Katyną a Łopusznicą. W zamian uzyskali sołectwo na prawie wołoskim, składające się z 2 dworzyszcz, 2 dodatkowych obszarów, prawo do lokowania młyna i karczmy zaopatrzonych po 1/2 dworzyszcza, zagrodników na 6 czwartych częściach dworzyszcza. W zamian powinni osobiście uczestniczyć w wyprawie wojennej na dobrym koniu, uzbrojeni w łuk i strzały. Osadnicy otrzymali 12 lat wolnizny, po upływie której mieli wypełniać takie same obowiązki jak mieszkańcy innych wsi wołoskich usytuowanych nad rzeką Strwiąż a na rzecz swoich sołtysów odrabiać 5 dni pańszczyzny w roku (AGAD, MK 96, 282-283). W 1589 r. zapłacono podatek od 3 łanów sołtysich i jednego popiego, młyna, karczmy i dwóch zagrodników z polami (ŻD XVIII/1, 3).

Źródła do dziejów miejscowości


Historia miejscowości


Dziedzictwo kulturowe (materialne i niematerialne)


W przywileju z 1564 r. uwzględniono jako uposażenie cerkwii jedno dworzyszcze ((AGAD, MK 96, 282v). Pop wzmiankowany w 1589 r. (patrz wyżej).

Organizacje, instytucje, związki wyznaniowe


Dokumentacja fotograficzna i filmowa